66900058 - 021

 

30 ارديبهشت

فنیل اتانول یا فنیتیل الکل به انگلیسی 2-fenylethanol با فرمول شیمیایی C8H10O یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم ۶۰۵۴ است. که جرم مولی آن ۱۲۲٫۱۶ g/mol می‌باشد.

26 ارديبهشت

سپیولیت

سپیولیت به انگلیسی Sepiolite با فرمول شیمیایی Mg4 [(OH)2 - Si6 O15].2H2O+4H2O می باشد.

سپیولیت از مجموعه کانی هاست و در آب غوطه ور می‌شود و به زبان می‌چسبد ، دارای لومینسانس گاه سفید، متمایل به زرد یا سفید متمایل به آبی ازکلمات یونانی Sepia,lithos به معنای سنگ و از نظر رنگ و تخلخل گرفته شده‌است.

15 ارديبهشت

سیلان به انگلیسی Silane ، یک ترکیب معدنی با فرمول شیمیایی SiH۴ است که آن را جزو گروه هیدریدی ۱۴ می‌نماید. سیلان یک گاز بی‌رنگ، قابل اشتعال و با بوی تند و زننده و تا حدودی شبیه استیک اسید است. سیلان (Silane) به عنوان ماده متشکله سیلیکون عنصری کاربرد عملی دارد.

04 ارديبهشت

آنتیموان

آنتیموان به انگلیسیAntimony از عنصرهای شیمیایی جدول تناوبی با نماد شیمیایی Sb و عدد اتمی آن ۵۱ است. این عنصر در متنهای کهن فارسی به نام روی سخته یا روی سخته مصری نامیده شده است. نام آنتیموان از واژه یونانی "anti-monos" گرفته شده است که معنای "غیر تنها" می دهد چرا که در گذشته شخصی به اسم باسط مصری ان را کشف و به عشقش که او را دوست داشت هدیه داد البته تصور بر این بود که این عنصر به صورت خالص وجود ندارد.

28 فروردين

متانول

متانول یا متیل الکل یا الکل متیلیک یا الکل چوب به انگلیسی Methanol ازساده‌ترین نوع الکلهاست با فرمول شیمیایی CH۳OH. متانول از فعالیت بی‌هوازی گونه‌های زیادی از باکتریها تولید می‌شود و در نتیجه مقدار اندکی از بخار متانول وارد جو می‌شود و پس از چندین روز به‌وسیله اکسیژن و با کمک نور خورشید اکسید شده به آب و دی اکسید کربن تبدیل می‌گردد.

19 فروردين

آلومینا

اکسید آلومینیوم یا آلومینا به انگلیسی Aluminium oxide که اصطلاحا آن را بوکسیت نیز می نامند ؛ یکی از مواد سرامیکی مهم است که دارای کاربردهای متنوعی در زمینه‌های مختلف می‌باشد.

در میان خواص مختلف و برجسته آلومینا می‌توان به خواص مکانیکی مانند استحکام فشاری بالا و سختی بالای آن و همچنین دیرگدازی بالای آن اشاره نمود.

18 فروردين

استون

آستون به انگلیسی Acetone با نام گذاری ایوپاک "پروپانون" ، ساده‌ترین کتون با فرمول مولکولی CH3)2CO) و یکی از لکه‌برها است. استون فرار، بی‌رنگ و به شدت آتش گیر است که توسط حییم وایزمن کشف شده است و مصرف بسیار زیادی در صنعت به عنوان حلال دارد.

13 فروردين

پنبه نسوز

پنبه نسوز یا آزبست به انگلیسی Asbestos معروف به کانی نامهربان عامل افزایش مقاومت سیمان در لوله های سیمانی و قطعات پوششی سقفی است و در محصولات سیمانی مانند لوله های آزبست سیمانی، ناودانی و صفحه های ایرانیت و عایق کاری استفاده می شود. همچنین در آسفالت، تولید کاشی و آجر نیز به کار می رود. با وجود اینکه از قدرت و دوام بالایی برخوردار است، ارزان و در دسترس هم می باشد.اما متأسفانه این ماده خطرناک است و مشکلات جسمانی متعددی را موجب می شود.

23 اسفند

اسید مالیک

مالیک اسید یا اسید مالیک (جوهر سیب ) به انگلیسی Malic acid است اسید مالیک یک آلفاهیدروکسی اسید (اسید میوه) با شناسه پاب‌کم ۵۲۵ است. هیدروکسی اسیدها گروهی از اسیدهای کربوکسیلیک هستند که یک گروه عاملی هیدروکسیل به آنها افزوده شده است.

17 اسفند

سولفات روی

سولفات روی یا یا زينک سولفات به انگلیسی Zinc sulfate با فرمول شیمیایی ZnSO4 یک نوع ترکیب معدنی است.

خبرنامه

برای دریافت آخرین اخبار وبسایت در ایمیل خود به صورت رایگان در خبرنامه ما عضو شوید