29 دی

1-نفتول

1-نفتول به انگلیسی: - Naphthol 1 با فرمول شیمیایی C۱۰H۸O یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم ۷۰۰۵ است. که جرم مولی آن ۱۴۴٫۱۷ g/mol می‌باشد. شکل ظاهری این ترکیب، بی رنگ یا جامد سفید است.

29 دی

2-نفتول (به انگلیسی: 2-Naphthol) یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم ۸۶۶۳ است. شکل ظاهری این ترکیب، بلور بی‌رنگ است.

19 دی

دی اکسید تیتانیوم، همچنین به عنوان تیتانیوم(۴) اکسید یا تیتانیا شناخته شده، پدیداریِ طبیعی اکسیدتیتانیوم است با فرمول شیمیایی TiO2. هنگامی که به عنوان رنگدانه استفاده می‌شود، به نام‌های تیتانیوم سفید، رنگدانه سفید۶ (PW6)، یا CI 77891 خوانده می‌شود. به طور کلی منبع آن از ایلمنیت، روتیل و آناتاز تأمین می‌شود. کاربردهای وسیعی از جمله رنگ کرم‌های ضدآفتاب و رنگ‌های خوراکی دارد. هنگامی که به عنوان رنگ غذا استفاده می‌شود، عدد ئی آن ۱۷۱ است. تولید جهانی در سال ۲۰۱۴ حدود ۷٫۵ میلیون تن بود و این مقدار در حال افزایش است.

17 دی

کربنات کلسیم

کلسیم کربنات ماده‌ای معدنی با فرمول CaCO3 است که یکی پرکاربردترین مواد شناخته شده برای بشر است ، این ماده می‌تواند به صورت مصنوعی تولید شود و البته در پوسته تخم مرغ و غشای جانورانی مانند حلزون و خرچنگ نیز موجود است. جنس مروارید نیز از کلسیم کربنات است.

17 دی

اتیلن کربنات

اتیلن کربنات به انگلیسی Ethylene carbonate با فرمول مولکولی C3H4O3 ، یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم ۷۳۰۳ است با شکل ظاهری جامد زرد است.

16 دی

هیدروکسید پتاسیم

پتاسیم هیدروکسید یا پتاس به انگلیسی Potassium hydroxide یک ترکیب معدنی سفید رنگ با فرمول KOH است که با نامهای نام های هیدروکسید پتاسیم،پتاس، پتاسیم کاستیک، پتاس سوزآور و پتاسیم پرک نیز شناخته می شود .

13 دی

بنزوات سدیم

بنزوات سدیم به انگلیسی Sodium benzoate دارای فرمول شیمیایی NaC6H5CO2 با اسامی مترادف سدیم بنزوات ، بنزوات سدیم خوراکی دارای فرمول شیمیایی NaC6H5CO2 است. این ماده نمک اسید بنزوئیک است و به همین شکل محلول در آب است. می‌توان آن را از ترکیب هیدروکسید سدیم و اسید بنزوئیک تولید کرد.

08 دی

تیو سولفات سدیم

تیو سولفات سدیم به انگلیسی Sodium thiosulfate با فرمول Na۲S۲O۳، یک ترکیب کریستالی بی رنگ با چگالی 1.667 g/cm3است که بیشتر با نام هیپو سولفیت سدیم یا هیپو خوانده می‌شود.

خصوصیات تیو سولفات سدیم

فرمول مولکولی :  Na2S2O3

جرم مولی :          158.11 g/mol

شکل ظاهری :      white crystals

بوی :     odorless

چگالی :  1.667 g/cm3

دمای ذوب :         48.3 °C (pentahydrate)

دمای جوش : ‎100 °C (pentahydrate - 5H2O decomp)

انحلال‌پذیری در آب :          76.4 g/100 g H20(20 °C)

Sodium thiosulfate

Medication

Sodium thiosulfate is a chemical and medication. As a medication it is used to treat cyanide poisoning and pityriasis versicolor. It is an inorganic compound with the formula Na₂S₂O₃xH₂O. Wikipedia

Molar mass: 158.11 g/mol

Formula: Na2S2O3

IUPAC ID: Sodium thiosulfate

Density: 1.67 g/cm³

Melting point: 48.3 °C

Soluble in: Water

کاربرد تیو سولفات سدیم

یکی از کاربرد های آن خنثی کردن کلر موجود در آب شهری است که بیشتر در بین دارندگان آکواریوم متداول است. همچنین این ماده یک آلاینده گوگردی موجود در آب به شمار می آید.

تیو سولفات سدیم همچنین به عنوان داروی کمکی در درمان مسمومیت با سیانید، همراه با نیتریت سدیم و برای جلو گیری از سمیت کلیوی ناشی از سیس پلاتین استفاده می شود.

 

مکانیسم اثر تیوسولفات سدیم (Sodium Thiosulfate)

این دارو معمولاً همراه سدیم نیتریت در مسمومیت با سیانید استفاده می شود.بدین ترتیب که یون سیانید تبدیل شده به سیانومتهموگلوبین را به تیوسانات تبدیل می کند.همچنین احتمالا با ایجاد کمپلکس غیر سمی یا سیس پلاتین (سیس پلاتین تیوسولفات )از رسیدن مقادیر زیاد سیس پلاتین به کلیه ها جلو گیری به عمل می اورد.

عوارض جانبی تیوسولفات سدیم (Sodium Thiosulfate)

غیر از اختلالات اسمزی ناشی از مصرف تیو سولفات سدیم ، این دارو نسبتاً غیر سمی است.

 

تیوسولفات سدیم مرک

مختصر: Sodium thiosulfate

کد محصول مرک: 106512

اسم دوم: آنتی کلورAntichlor,

فرمول:   Na2O3S2

:C A S NUMBER            7772-98-7

مولار:    158.11 g/mol

قابلیت محلول شدن:             701 g/l (20 °C)

انبوهی:   1.67 g/cm3 (20 °C)

میزان اسیدی:        6.0 - 8.5 (50 g/l, H2O, 20 °C)

 

04 دی

تیو سولفات سدیم یا سدیم تیوسولفات (Sodium thiosulfate) به فرمول Na۲S۲O۳، یک ترکیب کریستالی بی رنگ است. که بیشتر با نام هیپو سولفیت سدیم یا هیپو خوانده می‌شود. یکی از کاربرد های آن خنثی کردن کلر موجود در آب شهری است که بیشتر در بین دارندگان آکواریوم متداول است. همچنین این ماده یک آلاینده گوگردی موجود در آب به شمار می آید.

04 دی

کلرال هیدرات Chloral hydrate)  با فرمول شیمیایی C2H3Cl3O2 و جرم مولی آن 165.40 g/mol می‌باشد. یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم 2707 است. که شکل ظاهری این ترکیب، جامد بی رنگ است.

خبرنامه

برای دریافت آخرین اخبار وبسایت در ایمیل خود به صورت رایگان در خبرنامه ما عضو شوید