مقالات

 

28 بهمن

امگا 3

بدن انسان برای برطرف كردن نیازهای خود به مواد تغذیه ای از جمله اسیدهای چرب و پروتئین نیاز دارد. اسیدهای چرب از اجزای تشكیل دهنده چربی ها است كه بدن قادر به تولید انواع ضروری آن نیست و باید از طریق ماده غذایی تامین گردد. اسیدهای چرب به دو گروه اشباع شده و غیراشباع تقسیم بندی می شوند. «امگا ۳» نام گروهی از اسیدهای چرب غیراشباع ضروری است. این اسیدهای چرب را به این دلیل ضروری نامیده اند كه اولاً برای ادامه حیات بدن كاملاً ضروری هستند و ثانیاً چون توسط خود بدن انسان قابل تولید نیستند، حتماً باید از طریق رژیم غذایی با مكمل ها تامین شوند.

23 بهمن

شیمی سیلیکونها

شیمی سیلیکونها بر اساس چهار عاملی بودن Si استوار می باشد و از آنجائیکه در جدول تناوبی سیلیس و کربن در یک گروه قرار دارند، سیلیس نیز می تواند با اتمهای دیگر چهار پیوند تشکیل دهد.

توانایی سیلیکون برای تشکیل پیوند با کربن، هالوژنها و اکسیژن و اتمهای دیگر باعث میشود که از سیلیکونها محصولات متنوع با کاربردهای گوناگون حاصل شود.

21 بهمن

اگزالیک اسید

اسید اگزالیک یا اکسالیک اسید به انگلیسی Oxalic acid یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم ۹۷۱ است. شکل ظاهری این ترکیب، بلورهای سفید است. اسید اگزالیک یک ترکیب آلی با فرمول :C2H2o4 است. این اسید یک جامد کریستالی بی‌رنگ است که در آب حل می‌شود و محلول حاصل بی‌رنگ است.

19 بهمن

دی اتانول آمین

دی اتانول آمین (DEA) به انگلیسی Diethanolamine یک ترکیب شیمیایی آلی است که از یک آمین دسته دوم و یک الکل دوتایی تشکیل می شود. این الکل دوتایی دارای دو گروه هیدروکسیل است و همانند سایر آمین ها ، دی اتانول آمین نیز به صورت یک باز ضعیف عمل می کند.

18 بهمن

دی‌بنزوتیوفن

دی‌بنزوتیوفن به انگلیسی Dibenzothiophene با فرمول شیمیایی C۱۲H۸S می باشد دی‌بنزوتیوفن یک ترکیب شیمیایی است که جرم مولی آن ۱۸۴٫۲۶ g/mol می‌باشد. شکل ظاهری این ترکیب بلورهای بی‌رنگ است.

11 بهمن

ترکیبات آروماتیک

ترکیباتی که در ساختار خود دارای حلقه ی بنزنی هستند غالبا ترکیبات آروماتیک نامیده می شود اما تعریف جدید آروماتیک به ترکیبات مولکول بازمی گردد.

نام گذاری مشتقات بنزن در شیمی آلی کمی گیج کننده است . بر خلاف ترکیبات ساده آلی که غالبا با استفاده از ترکیبات سیستماتیک نام گذاری می شوند مشاهده می شود که این ترکیبات نام هایی طبق قواعد آیوپاک ندارند . این موضوع به این برمی گردد که مشتقات بنزن بیشتر با نام های رایج استفاده می شود تا نام های آیوپاک.

11 بهمن

اسید کربوکسیلیک

اسیدهای کربوکسیلیک، وقتی حاصل می‌شوند که یک گروه هیدروکسی به بنیان آسیل متصل گردد در واقع کربوکسیلیک اسید ها دسته ای از ترکیب های آلی هستند که یک یا چند گروه عاملی کربوکسیل «cooh-» در آن ها یافت می شود. متانوییک اسید hcooh ساده ترین و اتانوییک اسیدch3cooh آشناترین آن هاست.کربوکسیلیک اسیدهای سبک (حداکثر تا چهار اتم کربن) به خوبی در آب حل می شود ولی با افزایش طول زنجیره کربنی از انحلال پذیری آن ها در آب کم می شود به طوری که بسیاری از آن ها در عمل در آب نا محلولند.

08 بهمن

معرفهای آزمایشگاهی

معرف تالنز:Tollens Reagent)):
از این معرف برای شناسایی آلدهید ها استفاده میشود. البته این معرف به آسیلوئینها- دی فنیل آمینها-آلفا نفتول و برخی فنلها نیز جواب مثبت میدهد.چون این معرف اگر خیلی بماند احتمال انفجار دارد بنابراین همیشه باید به مقدار مورد نیاز تهیه شود و اگر اضافی آمد دور ریخته شود.

06 بهمن

EDTA

اتیلن دی آمین تترا استیک اسید به انگلیسی Ethylenediaminetetraacetic acid یا ادتا (EDTA) یک ماده شیمیایی است که برای اهداف صنعتی و دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

06 بهمن

1-نفتول

1-نفتول به انگلیسی: - Naphthol 1 با فرمول شیمیایی C۱۰H۸O یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم ۷۰۰۵ است. که جرم مولی آن ۱۴۴٫۱۷ g/mol می‌باشد. شکل ظاهری این ترکیب، بی رنگ یا جامد سفید است.

خبرنامه

برای دریافت آخرین اخبار وبسایت در ایمیل خود به صورت رایگان در خبرنامه ما عضو شوید