66900058 - 021

مقالات

 

23 اسفند

اسید مالیک

مالیک اسید یا اسید مالیک (جوهر سیب ) به انگلیسی Malic acid است اسید مالیک یک آلفاهیدروکسی اسید (اسید میوه) با شناسه پاب‌کم ۵۲۵ است. هیدروکسی اسیدها گروهی از اسیدهای کربوکسیلیک هستند که یک گروه عاملی هیدروکسیل به آنها افزوده شده است.

17 اسفند

سولفات روی

سولفات روی یا یا زينک سولفات به انگلیسی Zinc sulfate با فرمول شیمیایی ZnSO4 یک نوع ترکیب معدنی است.

13 اسفند

ژرمانیم

ژرمانیم از عناصر گروه IV است و پیکر بندی الکترونی 4s24p2 دارد. تراز اکسایشی بهنجار آن در GeCl4 و GeH4   کووالانس و در GeO2 یونی , +4 است .

ژرمانیم با عدد اتمی 32 و وزن اتمی 72.59 و دمای ذوب 937.4 و دما جوش 2830 و چگالی 5.35 دارد .

08 اسفند

هگزا متیل دی سیلوکسان به انگلیسی Hexamethyldisiloxane یک ترکیب ارگانوسیلیکون با فرمول O [Si (CH3) 3] ₂ است. این مایع بدون رنگ مایع به عنوان یک حلال و به عنوان یک معرف در سنتز آلی استفاده می شود.

06 اسفند

کلرید زیرکونیم (IV)

کلرید زیرکونیم (IV) (به انگلیسی: Zirconium(IV) chloride) با فرمول شیمیایی ZrCl۴ یک ترکیب شیمیایی است. که جرم مولی آن ۲۳۳٫۰۴ g/mol می‌باشد. شکل ظاهری این ترکیب، بلورهای آبی تیره است.

04 اسفند

متیل استات

متیل استات به انگلیسی Methyl acetate (CH3COOCH3) نوعی استر است با بوی مطبوع شبیه چسب ، مایعی شفاف، بی رنگ و قابل اشتعال است. در بیشتر حلالهای آلی محلول ولی در آب نسبتا محلول است. حلالی قوی است که طیف وسیعی از رزینها را در خود حل می کند مثل استات سلولز، پلی وینیل استات، اکریلیک ها، اپوکسی ها، پلی استرها و غیره.

در صنعت، متیل استات از طریق استری شدن استیک اسید با متانول تولید می شود. به عنوان یک محصول فرعی در فرآیند تولید استیک اسید از طریق ترکیب با کربن، متانول تولید می شود. همچنین محصولی فرعی است که از فرآیند تولید ترفتالیک اسید و پلی وینیل الکل بدست می آید.

خصوصیات متیل استات

فرمول مولکولی :   C3H6O2

جرم مولی  :          ۷۴٫۰۸ g mol−1

چگالی :   0.932 g cm−3

دمای ذوب :          −۹۸ درجه سلسیوس (−۱۴۴ درجه فارنهایت; ۱۷۵ کلوین)

دمای جوش  :

‎56.9 °C, 330 K, 134 °F

انحلال‌پذیری در آب  :          1.0 g/100 mL (20 °C)

ضریب شکست  :   (nD) 1.361

Methyl acetate

Methyl acetate, also known as MeOAc, acetic acid methyl ester or methyl ethanoate, is a carboxylate ester with the formula CH₃COOCH₃. Wikipedia

Formula: C3H6O2

Molar mass: 74.08 g/mol

Boiling point: 57.1 °C

Density: 932 kg/m³

 

 

متیل استات سمیت کمی دارد و به آسانی قابل برگشت به محیط زیست است، فاقد مواد آلی فرار(VOC) است و جزء آلوده کننده های خطرناک هوا محسوب نمیشود، بنابراین حلالی سازگار با محیط زیست می باشد. این حلال آلی می تواند به عنوان جایگزین استون در تولید رنگها، پوششها، پاک کننده های سطوح فلزی، چسبها و غیره مورد استفاده قرار گیرد

 

 

متیل استات مرک

نام ماده:   Methyl acetate

کد محصول مرک: 809711

فرمول:   C3H6O2

C A S NUMBER : 79-20-9

مولار:    74.08 g/mol

قابلیت محلول شدن:             319 g/l (20 °C)

نقطه جوش:          56 - 58 °C (1013 hPa)

درجه ذوب:          -98 °C

انبوهی:   0.93 g/cm3 (20 °C)

میزان اسیدی:        (H2O) neutral

نقطه اشتعال:        -13 °C

در پکیج های: 1 لیتری ، 2.5 لیتری

02 اسفند

زیرکونیوم

زیرکونیوم عنصر چهلم جدول تناوبی است. نام این عنصر از سنگ معدنی زرکن، مهمترین منبع آن و واژه فارسی "زرگون" گرفته شده‌است که با علامت zr نشان داده می‌شود.

از بلورهای دی اکسید زیرکونیم در جواهرسازی برای ایجاد شبه الماس‌های بدلی که بسیار ارزانتر از الماس‌های واقعی هستند استفاده می‌شود.

28 بهمن

امگا 3

بدن انسان برای برطرف كردن نیازهای خود به مواد تغذیه ای از جمله اسیدهای چرب و پروتئین نیاز دارد. اسیدهای چرب از اجزای تشكیل دهنده چربی ها است كه بدن قادر به تولید انواع ضروری آن نیست و باید از طریق ماده غذایی تامین گردد. اسیدهای چرب به دو گروه اشباع شده و غیراشباع تقسیم بندی می شوند. «امگا ۳» نام گروهی از اسیدهای چرب غیراشباع ضروری است. این اسیدهای چرب را به این دلیل ضروری نامیده اند كه اولاً برای ادامه حیات بدن كاملاً ضروری هستند و ثانیاً چون توسط خود بدن انسان قابل تولید نیستند، حتماً باید از طریق رژیم غذایی با مكمل ها تامین شوند.

23 بهمن

شیمی سیلیکونها

شیمی سیلیکونها بر اساس چهار عاملی بودن Si استوار می باشد و از آنجائیکه در جدول تناوبی سیلیس و کربن در یک گروه قرار دارند، سیلیس نیز می تواند با اتمهای دیگر چهار پیوند تشکیل دهد.

توانایی سیلیکون برای تشکیل پیوند با کربن، هالوژنها و اکسیژن و اتمهای دیگر باعث میشود که از سیلیکونها محصولات متنوع با کاربردهای گوناگون حاصل شود.

21 بهمن

اگزالیک اسید

اسید اگزالیک یا اکسالیک اسید به انگلیسی Oxalic acid یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم ۹۷۱ است. شکل ظاهری این ترکیب، بلورهای سفید است. اسید اگزالیک یک ترکیب آلی با فرمول :C2H2o4 است. این اسید یک جامد کریستالی بی‌رنگ است که در آب حل می‌شود و محلول حاصل بی‌رنگ است.

خبرنامه

برای دریافت آخرین اخبار وبسایت در ایمیل خود به صورت رایگان در خبرنامه ما عضو شوید