66900058 - 021

مقالات

 

شماره تلگرام : 09362048289

سیلیکاژل یک بسپار سه‌بعدی است که از واحدهای چهاروجهی دی‌اکسید سیلیسیم تشکیل شده است. این ماده یک مادهٔ متخلخل است. از کاربردهای سیلیکاژل می‌توان به کاربرد آن به عنوان یک کاتالیزور، مادهٔ خشک‌کن یا در سوانگاری اشاره کرد.

سیلیکاژل جاذب خوبی برای آب، الکل، فنول‌ها، آمین‌ها، و . . . است که این کار را از راه پیوندهای هیدروژنی انجام می‌دهد. ظرفیت جذب‌کنندگی سیلیکاژل در دماهای پایین بیشتر از آلومینا و زئولیت است، با این وجود اگر میزان رطوبت کم باشد، نسبت به زئولیت خاصیت جذب‌کنندگی کمتری نشان می‌دهد. در مقابل احیای سیلیکاژل ساده‌تر است و با حرارت دادن آن تا دمای ۱۵۰ درجهٔ سلسیوس ممکن می‌شود، این در حالیست که زئولیت باید تا حدود ۳۵۰ درجهٔ سلسیوس حرارت داده شود. با توجه به این خواص سلیکاژل در محیط‌هایی که دما پایین، میزان فشار بخار آب متوسط، و ظرفیت جذب‌کنندگی زیادی نیاز است استفاده می‌گردد.

خصوصیات

فرمول مولکولی : SiO2

جرم مولی : 60.08 g/mol

شکل ظاهری :          دانه‌های شفاف

بوی :   بی‌بو

Silica gel

Silica gel is a granular, vitreous, porous form of silicon dioxide made synthetically from sodium silicate. Silica gel contains a nano-porous silica micro-structure, suspended inside a liquid. Wikipedia

Molar mass: 60.08 g/mol

Appearance: Transparent beads

تاریخچه

این ماده در جنگ جهانی اول برای جذب سطحی بخار آب و گاز موجود درون ماسک گازاشک آور استفاده شده است.

روش سنت این ماده نخستین بار توسط پروفسور و شیمی دان والترپاتریک در دانشگاه جان هاپکینز بالتیموردر سال 1919 ثبت شده است.

این ماده در جنگ جهانی دوم برای محافظت لوازم ارتشی از آسیب رطوبت ٫ خشک نگه داشتن پنی سیلین و به عنوان کراکینگ کاتالیزوری سیال بستربرای محافظت از سوخت های با عدد اکتان بالا استفاده میشده است.

خطرات

این ماده غیر سمی ٫ غیر قابل اشتعال و واکنش ناپذیر است و تنها با موادی نظیر هیدروژن فلورید ٫ اکسیژن دی فلورید٫ کلرین تری فلورید ٫ اسیدها و بازهای قوی و اکسید کننده ها واکنش میدهد.

غبار ناشی از دانه های این ماده برای پوست ٫ چشم ها و مجراهای تنفسی سوزش آور است بنابراین در هنگام استفاده از این ماده باید احتیاط لازم صورت گیرد.

غبارهای شفاف این ماده بیماری به نام سیلیکوزیس که یک بیماری شغلی-ریوی بر اثر تنفس های طولانی مدت غبارهای سیلیس است را در پی دارد.اما غبارهای غیر شفاف آن سخت شده است و بیماری به وجود نمی آورد.

برگرفته از ویکی پدیا

 

سیلیکاژل مرک

نام فارسی: سیلیکاژل

نام ماده:   TLC Silica gel 60 F254

مختصر: TLC Silica gel 60 F254

کد محصول مرک: 105735

نظر دادن

خبرنامه

برای دریافت آخرین اخبار وبسایت در ایمیل خود به صورت رایگان در خبرنامه ما عضو شوید