نقطه جوش اتانول و متانول

نقطه جوش اتانول و متانول و مصارف آن

نقطه جوش یک ترکیب، دمایی است که در آن فشار بخار ماده برابر با فشار جوش قرار می‌گیرد و ماده از حالت مایع به حالت گاز تبدیل می‌شود.

مقدار نقطه جوش ممکن است تحت تأثیر عواملی مانند فشار، ترکیب و خلوص ماده، وجود افزودنی‌ها و شرایط آزمایش متفاوت باشد. برای مقدار دقیق تر، معمولاً منابع مرجع شیمیایی مورد استفاده خوبی هستند.

در اینجا نگاهی به نقطه جوش انواع الکل اتانول و متانول داریم

نقطه جوش اتانول یا الکل دانه (C2H5OH) 78.37 درجه سلسیوس (173.1 درجه فارنهایت) و نقطه جوش متانول یا متیل الکل یا الکل چوب (CH3OH) 64.7 درجه سلسیوس (148.5 درجه فارنهایت) است .این مقادیر مربوط به شرایط استاندارد (فشار جو 1 اتمسفر) می‌باشند.

کاربردهای نقاط مختلف جوش الکل ها(اتانول و متانول)

الکل‌ها (که شامل اتانول، متانول و سایر ترکیبات مشابه هستند) در نقطه جوش متفاوتی تجزیه می‌شوند

یک کاربرد عملی از نقاط جوش مختلف الکل ها و الکل نسبت به آب و سایر مایعات این است که می توان از آنها برای جدا کردن آنها با استفاده از تقطیر استفاده کرد.

در فرایند تقطیر، یک مایع به دقت گرم می شود تا ترکیبات فرار بیشتر جوشانده شوند. آنها ممکن است به عنوان یک روش تقطیر الکل جمع آوری شوند یا این روش می تواند برای تمیز کردن مایع اصلی با حذف ترکیبات با نقطه جوش پایین تر مورد استفاده قرار گیرد.

 انواع مختلف الکل دارای نقاط مختلف جوش هستند، بنابراین می توان از آنها برای جدا کردن آنها از یکدیگر و از سایر ترکیبات آلی استفاده کرد.

تقطیر نیز ممکن است برای جدا کردن الکل و آب استفاده شود. نقطه جوش آب 212 F یا 100 C است که بالاتر از الکل است. با این حال، تقطیر را نمی توان برای جدا کردن دو ماده شیمیایی به طور کامل استفاده کرد.

دیگر کاربردهای اتانول و متانول

  1. اتانول :

   - صنعت های الکل آرایشی و بهداشتی: اتانول به عنوان یک ماده ضدعفونی‌کننده و ضدپشتیبانی در محصولات آرایشی و بهداشتی مانند ضدعفونی‌کننده دست، لوسیون، عطر و...

   - تولید محصولات الکلی: اتانول به عنوان ماده اصلی در تولید بیشتر مشروبات الکلی مانند بیر، شراب و ویسکی استفاده می‌شود.

   - صنعت برق و سوخت های نیروگاهی: اتانول می‌تواند به عنوان منبع انرژی برای تولید برق و کشاورزی استفاده شود.

                                       

  1. متانول :

   - صنعت خودروسازی: متانول به صورت الکتریکی به موتورهای خودرو انجمادی تزریق می‌شود تا از یخزدگی پیشگیری شود.

   - تولید محصولات شیمیایی: متانول به عنوان ماده اولیه در تولید مواد شیمیایی مانند فرمالدهید، متیلن بلو و آکریلات استفاده می‌شود.

   - تولید پلاستیک: متانول به عنوان یک ماده اولیه در تولید برخی از پلیمرها و رزین‌های پلاستیکی مانند پت-پولی‌اکسی‌تولوئن (PET) استفاده می‌شود.

همچنین، الکل‌ها در موارد دیگری مانند تولید عطر و اسانس، صنعت پیچ و مهره، صنایع رنگ‌سازی، تولید نانومواد و غیره نیز کاربرد دارند. برای استفاده ایمن از الکل‌ها، همیشه دستورالعمل‌ها و راهنمایی‌های ایمنی شیمیایی را رعایت کنید.

 

منابع:

- PubChem: Ethanol (https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/702)

https://fa.eferrit.com/نقاط-جوش-اتانول،-متانول-و-ایزوپروپیل/

- National Center for Biotechnology Information: Ethanol (https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/702#section=Melting-Point)


همچنین بخوانید :

اتانول چیست ؟

تفاوت اتانول و متانول

متانول چیست ؟

درباره ما

شركت مينا تجهيز آريا با سالها تجربه و با استفاده ‏از تخصص،تعهد، تجربه و دانش هاي نوين اقدام به تهيه، توزيع مواد شیمیایی ( آزمایشگاهی ، صنعتی ) و تجهيز لوازم آزمايشگاهي، شيشه آلات و كليه ملزومات آزمايشگاهي از شركت هاي داخل و ‏خارج كشور نموده است.‏

برای پرسش و پاسخ و دریافت قیمت و موجودی با کلیک روی لینک زیر به تلگرام شرکت پیام دهید

 آدرس : تهران - میدان توحید- خیابان امیر لو(نبش کوچه خودرو) - پلاک 42- طبقه دوم - واحد

ایمیل : minatajhiz_aria@yahoo.com

شماره ها تماس : 02166901187 - 02166900058

شماره های همراه :09362048289 - 09927282910

شماره های واتس آپ ، ایتا ، تلگرام و روبیکا : 09927282910 - 09362048289